Fyzikální zákony, sci-fi a biologie

11. července 2017 v 14:29 | AuTor |  Biologie vs. svět

O filmech i knížkách z pohledu biologa


Už od malička mě bavily různé sci-fi a fantasy filmy, knížky a vlastně vše, co se kolem toho točilo. Vždycky se mi líbily Hvězdné války, které kromě svého krásného příběhu oplývají i obrovskou biodiversitou převážně organismů živočišného vzezření. Pravda diversita rostlin se tam také vyskytuje v nemalé míře, ale jejich disparita už rozhodně není taková, jako právě u živočichoidních1 organismů. Vždycky jsem se bavila tím, jaké různé obskurní životní formy by mohly existovat v jiných vesmírech. Ale i sci-fi literatura a film, odehrávající se v našem vesmíru je zajímavá, jen je někdy poněkud chudá tím, jak moc se snaží být zajímavá. Exemplárním případem toho je anglický seriál Doctor Who. Ve svých dílech nabízí opravdu široký výběr nejrůznějších "emzáků", jejichž diversita i disparita je nesmírná, nicméně se stále neúprosně omezují v zákonech geometrie, i když velmi často překračují zákony fyziky, matematiky, logiku světa, evoluci a v neposlední míře také občas trochu nerespektují některé fenomény pozemské biologie, pokud se jedná o organismy z těch pozemských vzniklé.


Co se týče nepozemských stvoření, nebála bych se přitvrdit a udělala něco inteligentního, co by nebylo jen trochu jinak barevný humanoid, pokud tedy snad není záměrem TARDIS klamat diváky pro jejich vlastní bezpečí. Udělala bych vskutku obludu nehumanoidního vzezření s vlastní kulturou a pozadím. Velmi se mi v tomto ohledu líbila jedna povídka ke Star Treku, která se zabývala jakýmisi dravci, jenž byli neobyčejně dobře vykresleni. Sice se nevzdali onoho humanoidního konceptu, který má jistě své výhody, ale navrhli velmi pozoruhodnou bestii s velmi rozšířeným popisem morfologie, ale taktéž anatomie a etologie, což je v dnešní době opravdu vzácné. Člověk si při pohledu na ní úplně představí, jak asi může vypadat společnost, kde toto stvoření žije. Jaké asi jiné druhy se na té planetě vyskytují, jaké tam vládne podnebí, jak dlouho trvá den a jaké mají vidění? To a mnoho dalších otázek člověka napadne jen tak, při pohledu na tento bestiální druh. A chce se dozvědět víc.

Ale ani kladné postavy bychom neměli podceňovat. Kdo z vás uvažoval nad tím, jaká je fyziologie pána času? K čemu může být dobré mít dvě srdce, nebo spíš, proč nestačí jen jedno? A jakým způsobem by fungoval krevní oběh, plnící funkci úplně stejnou, jako ten lidský?

Tenhle článek jsem chtěla napsat již dlouhou dobu a doufám, že se časem dostanu i k dalším věcem. Např. zmíněnou biologii timelorda jsem promýšlela docela podrobně. Ale je tak málo času na to psát články, tak málo...------------
1) Nechci používat slovo 'živočich', poněvadž je názvem zahrnující pod sebe jednu konkrétní skupinu organismů, žijících na Zemi a vyznačujících se specifickými vlastnostmi morfologickými i molekulárními (a v jistých vesmírech je již samotná existence molekulární podstaty života naprosto naše-vesmíro-centrická).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama