Marvel a já

23. dubna 2018 v 11:24 | AuTor |  Biologie vs. svět
Dost často si představuji, že něco napíšu, slyším slova ve své hlavě. Ale než se dostanu k počítači, jsou pryč. Většinou mám chuť psát věci, které bych tady ani nevystavila. Už proto, že by si je mohl někdo přešíst a zjistit, jak šílení lidé u nás jsou. Tohle je ale věc, která mi už nedá spát dosti dlouhou dobu. A protože teď bych měla jistě psát důležitější věci než tohle, nebo vymýšlet přednášku, nebo na nějaké sedět, tak právě teď to napíšu. A možná to i bude dávat smysl, ale to nezaručuji.


Jsem velkým milovníkem Raye Braburyho, Terryho Pratchtetta, Sapkowského a mnoha dalších méně znnámých. Mám ráda dobrý příběh, kde dobro vítězí, i kde to dobro nezvládne. Za Star Wars bych se prala, i když mám trochu problém zkousnout nejnovější dvě "epizody" (ony to totiž ani v názvu už nemají). Obecně scifi a fantasy jsou žánry mě velmi blízké, ráda si představuji, jak různé by věci mohly být, co všechno by mohlo být jinak a jak by to mohlo stále fungovat. Jsem nenapravitelný snílek. Ale velkou část Marvellovských pohádek prostě nezkousnu. Zejména jejich, v poslední době velmi oblíbené seriály.

Proč? Vždyť je tam taky sci-fi, dobro, zlo a tak dále! Nejen, že příběhy jsou místy až příliš jednoduché a člověk ví, jak to dopadne. Ona ani ta omáčka uprostřed není zas tak zajímavá. Ale to všechno bych byla ochotná překousnout, nebýt toho, jak se velká část jejich superhrdinských filmů staví k vědcům. Je velmi malé množství vědců, kteří by v reálném životě svou prací chtěli někomu uškodit, ale přesto většina superhrdinů vznikla nějakým nepodařeným experimentem. Kde šílený olezlý "profesor" z nějaké zapadlé laborky, nejlépe ve sklepení přísně tajné vládní organizace, vyvíjí věc na zničení, nebo alespoň podrobení lidstva a přitom experimentuje na nebohých obyčejných lidech, kteří se díky němu stanou neobyčejnými. Maximálně je to ten hloupý vědec, který se snažil někomu pomoci, ale protože stejně vyrobil své malé zrůdy, je po zásluze potrestán (a nikdo netruchlí, přeci si to zasloužil).

Ale tak to vážně nefunguje. Většina sci-fi fanoušků řeší, jestli by warp pohon mohl fakt fungovat a že některé nástroje a fyzika se trochu ohýbá, ale to, že se biologie ohýbá naprosto zvráceným způsobem a že terčem toho jsou skoro vždy nějací "šílení vědci" je naprosto ok. Nejen, že to nefunguje to první - tedy když si píchnete roztok nějaké aminokyseliny,a vaše tělo nezačne mutovat všechny buňky z minuty na minutu, ale ani náhodou nefunguje to druhé, čemu mnozí lidé podvědomě věří. Totiž že velká část vědců takhle opravdu pracuje. Například, že vyvíjejí zlé GMO, které vyrábí autisty, jao zástupy dalších nepovedených experimentů.

A lidé pak mnohem snadněji věří tomu, co se jim nabízí. Vždyť ti vědci jsou přeci vždycky zlí, ne?

Přesně tohle mi na mnohých superhrdinských dílech přijde zlé, ale nejnovější Marvelovské seriály to vyhnaly do šíleného extrému. Dnešní věda má své omyly a oběti, ale většina z nich je překryta snahou udělat ze světa lepší místo pro život.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama